Intel na CES 2014: urządzenia do noszenia na ciele, komputer wielkości karty SD, nowa marka Intel Security

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Urządzenia do noszenia na ciele

  • Podczas swojego wystąpienia na CES 2014 Brian Krzanich, CEO Intela, przedstawił nowe projekty urządzeń do noszenia na ciele (wearables), m. in.: inteligentne słuchawki z czujnikiem biometrycznym, inteligentny zestaw słuchawkowy, który może integrować się z innymi urządzeniami i aplikacjami oraz inteligentna bezprzewodowa ładowarka
  • Krzanich ogłosił również początek strategicznej współpracy z centrum designu Opening Ceremony*, luksusowymi domami towarowymi Barneys* oraz instytucją Council of Fashion Deisgners of America*. Wszystko po to, by stworzyć inteligentne i piękne urządzenia do noszenia na ciele.
  • CEO Intela przedstawił nowy komputer Intel® Edison z procesorem Intel® Quark, zamknięty w obudowie formatu karty SD, z funkcją łączności bezprzewodowej i obsługą wielu systemów operacyjnych.
  • Brian Krzanich ujawnił szczegóły konkursu „Make it Wearable”, którego celem jest motywacja firm z całego świata do tworzenia innowacyjnych urządzeń do noszenia na ciele.

ces2014-restdevices_mimo-0621

Bezpieczeństwo i Intel Security

  • Intel ma zamiar udostępnić nieodpłatnie cześć oprogramowania McAfee przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa najbardziej popularnych urządzeń. Co więcej, Intel planuje jeszcze w tym roku wprowadzić technologię Intel Device Protection, by zwiększyć bezpieczeństwo danych na wszystkich urządzeniach mobilnych z Androidem, pracujących na procesorach Intela.
  • Krzanich zaprezentował także markę Intel Security, pod którą zgromadzone zostaną wszystkie produkty i usługi Intela związane z ochroną i bezpieczeństwem. Ponadto, wszystkie produkty McAfee zostaną z czasem przemianowane na Intel Security.
  • Intel jest pierwszą firmą produkującą mikroprocesory, która wspiera urządzenia oferujące w jednym to, co najlepsze w Windowsie* i Androidzie*.

CEO firmy Intel, Brian Krzanich, przedstawił listę produktów, inicjatyw i partnerstw strategicznych, których celem jest przyspieszenie rozwoju na polu urządzeń mobilnych i urządzeń do noszenia na ciele (wearables), jak również zwiększenie możliwości konstruktorów.

Intel_Smart_Headset_Reference_Design

W swym przemówieniu otwierającym tegoroczne targi CES, Brian Krzanich roztoczył wizję tego, jak krajobraz rynku komputerowego dynamicznie przekształca się i zmienia, przez co bezpieczeństwo okazuje się zbyt ważne, by pomijać je w jakimkolwiek urządzeniu. Świat wchodzi w nową erę, gdzie najważniejsze staje się nie samo urządzenie, a integrowanie technologii w życie codzienne ludzi, tak, by oferować im funkcjonalność dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Jako przykłady, CEO Intela przytoczył kilka intuicyjnych technologii angażujących zmysły, które Intel wprowadzi na rynek jeszcze w tym roku. Przykładem może być nowa rodzina produktów i oprogramowania, które dają komputerom zmysły podobne do ludzkich, nazwana Intel® RealSense™.

Intel_Edison_Logo_m

Krzanich omówił również dwie kwestie ważne dla całego przemysłu elektronicznego: bezpieczeństwo danych i urządzeń oraz handel minerałami wydobywanymi w dotkniętej wojną Demokratycznej Republice Konga. Osiągnięcia Intela w drugiej kwestii stanowią kamień milowy w rozwoju technologii bezkonfliktowej – minerały używane w produkcji mikroprocesorów oraz materiały do opakowań dostarczane są przez dostawców objętych rygorystyczną kontrolą.

“Dwa lata temu powiedziałem kilku moim kolegom, że musimy obrać wielki cel – metale używane w produkcji naszych mikroprocesorów mają być „bezkonfliktowe” ” – powiedział Krzanich. „Poczuliśmy się zobowiązani do wprowadzenia zmian w naszym łańcuchu dostaw, by mieć całkowitą pewność, że nasze produkty w żaden sposób nie będą finansowym wsparciem dla okrucieństw w Demokratycznej Republice Konga. Ten cel został już osiągnięty, lecz wiemy, że to dopiero początek naszej drogi. Będzie kontynuować ścisłą kontrolę naszych dostawców i rozwiązywać nowe problemy”.

Intel Inside w urządzeniach do noszenia na ciele

Brian Krzanich opowiedział o planach odnośnie produktów oraz inicjatyw, których celem ma być przyspieszenie rozwoju i innowacji na polu urządzeń do noszenia na ciele. Intel tworzy prototypowe urządzenia i platformy, stanowiące przykład dla producentów zainteresowanych masową produkcją urządzeń do noszenia na ciele.

ces2014_coffeemug_007_m

CEO Intela zaprezentował takie właśnie prototypy: inteligentne słuchawki z czujnikiem biometrycznym do zastosowania w sporcie, inteligentny zestaw słuchawkowy, który może integrować się z innymi urządzeniami i aplikacjami oraz inteligentna bezprzewodowa ładowarka.

Intel_Smart_Wireless_Charging_Bowl_reference_design

Krzanich ogłosił również początek strategicznej współpracy z centrum designu Opening Ceremony*, luksusowymi domami towarowymi Barneys* oraz Council of Fashion Deisgners of America*. Wszystko po to, by dostarczyć technologię inteligentnych urządzeń do noszenia na ciele na najwyższym poziomie. Zaprezentował również konkurs „Make it Wearable” – ogólnoświatową inicjatywę mającą na celu zwiększenie kreatywności oraz innowacyjności w podejściu do technologii. Konkurs przeznaczony jest dla najinteligentniejszych i najbardziej kreatywnych twórców urządzeń wearable.

Intel_Edison_Board_Left_m

Intel zapowiedział również wprowadzenie nowych, tanich platform, umożliwiających tworzenie urządzeń do noszenia na ciele. Umożliwi to tworzenie innowacyjnych i niedrogich urządzeń wearable z opcją łączności bezprzewodowej, dla użytkowników indywidualnych i małych firm.

Podkreślając ten punkt swojego wystąpienia, Brian Krzanich zaprezentował Intel® Edison, nowy komputer oparty na procesorze Intel® Quark, zamknięty w obudowie o formacie karty SD, z możliwością łączności bezprzewodowej i obsługą wielu systemów operacyjnych. Intel® Edison przyspieszy rozwój innowacyjnych rozwiązań i znacznie ułatwi pracę wynalazcom, projektantom i przedsiębiorcom. Edison ma być dostępny latem tego roku.

EdisonInside720

“Urządzenia do noszenia na ciele nie są jeszcze rozpowszechnione i popularne, ponieważ nie przydają się w rozwiązywaniu prawdziwych problemów, nie są jeszcze zintegrowane z naszym trybem i stylem życia” – powiedział Krzanich. „Chcemy pomóc twórcom urządzeń rozwiązać ten problem. Jeśli coś łączy się z siecią lub przetwarza dane, będzie najlepiej funkcjonować wykorzystując rozwiązania i produkty Intela.”

Zwiększone bezpieczeństwo danych i urządzeń

Krzanich zaprezentował markę Intel Security, pod którą zgromadzone zostaną wszystkie usługi i produkty Intela związane z ochroną i bezpieczeństwem. Zdradził również, że wszystkie produkty McAfee zostaną z czasem przemianowane na Intel Security.

“Złożoność problemu zabezpieczenia cyfrowej tożsamości stale rośnie, wraz ze wzrostem wpływu mobilnych urządzeń i aplikacji na nasze codzienne życie” – powiedział Krzanich. „Intel zamierza wzmożyć wysiłek, by uczynić przestrzeń cyfrową możliwie jak najbezpieczniejszą i zniwelować wszelkie zagrożenia dla prywatnych danych w urządzeniach mobilnych i urządzeniach do noszenia na ciele”.

Krzanich ogłosił, że Intel ma zamiar nieodpłatnie udostępnić cześć oprogramowania McAfee przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Te rozwiązania służą dziś bezpieczeństwu takich urządzeń jak iPhone, iPad i wiele urządzeń z system operacyjnym Android. Więcej szczegółów zostanie ogłoszonych jeszcze w tym miesiącu.

W związku z rosnącą popularnością ­trendu bring-your-own-device, wiele firm zabrania wykorzystywania do pracy urządzeń opartych na Androidzie, gdyż nie spełniają one wymogów bezpieczeństwa. Intel Security zaprezentuje w tym roku technologię Intel Device Protection dla urządzeń z procesorami Intela i systemem Android, dzięki której sprzęt ten spełni nawet najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, zarówno w użytku domowym, jak i biurowym.

Bezkonfliktowe mikroprocesory Intela

Demokratyczna Republika Konga od wielu nękana jest konfliktami. Według sprawozdania Rady Bezpieczeństwa ONZ, jednym ze źródeł finansowania narzędzi przemocy jest handel minerałami wydobywanymi w tym kraju. Te tak zwane konfliktowe minerały, są używane w tworzeniu wielu produktów, w tym elektroniki.

Intel wdrożył specjalne procedury wewnątrz swojego kanału dostawczego, by mieć pewność, że źródła – huty wytwarzające surowce do produkcji mikroprocesorów – nie finansują konfliktu w Demokratycznej Republice Konga. Krzanich wezwał wszystkich producentów sprzętu elektronicznego, by wspomogli wysiłki Intela.