Nightvision, czyli co powinieneś wiedzieć o nocnym systemie nadzoru

Od jakiegoś czasu coraz więcej producentów systemów monitorowania wprowadza do swojej oferty kamery określane jako: Day / Night.

Wynika to z faktu, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na możliwość podglądania i nagrywania sytuacji, które dzieją się podczas całkowitych ciemności. Oczywiście mówimy tu w większości wypadków o bezpieczeństwie, ale również o funkcjach informacyjnych np.

– czy i kto przebywa w miejscu objętym monitoringiem
– jak się zachowuje, co robi

Monitoring

Do niedawna jakość z kamer uchodzących jako Day / Night była zdecydowanie gorsza. Pseudo podświetlenie, czy bełkot marketingowy np. doświetlenie nocne zostawiało wiele do życzenia, a jednak znajdowało swoich zwolenników, którzy i tak woleli widzieć cokolwiek niż nic.

Uwaga:
Niektórzy producenci wciąż używają ikon i napisów „Day/Night” oraz „podświetlenie Led” dodając tylko zwykłe diody, czyli nie oświetlają światłem IR, lecz zwykłym widocznym dla oka.

Samo określenie day / night jest ciekawym aspektem do przetłumaczenia:

– tryb nocny, widok z kamery w nocy, kamery dualne, kamery z mechanicznymi filtrami podczerwieni, kamery z podczerwienią, kamery z oświetlaczami LED, kamery z diodami IR, itp.
Co producent to inne tłumaczenie…

Zgłębiając jednak zagadnienie – istnieje kilka faktów:

– Aby widzieć widok w nocy potrzebny jest doświetlenie kamery tzw. oświetlacz
– Jedynym skutecznym oświetlaczem są diody IR (infrared), uwaga: nie zwykłe diody, tylko IR
– Ważne elementy przy wyborze: obiekty, oświetlacz IR, przetwornik

Jak jednak nie paść ofiarą złego wyboru, kiedy nie ma jednego skutecznego parametru, którym posługują się producenci?

Najczęściej używane są 2 parametry, do których automatycznie nasuwają się pytania:

a) Ilość wmontowanych diod LED – jaka jest moc każdej z diod?
b) Zasięg w metrach – o jaki jednak zasięg chodzi – kiedy zobaczymy postać? Kiedy ujrzymy jasną postać na ciemnym tle?  Wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz, a może o taki, w którym oko ludzkie potrafi cokolwiek zobaczyć….

Niestety, ponowna sytuacja, co producent to brak dokładnej charakterystyki wyjaśniającej. Można jedynie zgadywać i domniemywać, że chodzi o możliwość zobaczenia sylwetki ludzkiej w warunkach zupełnej ciemności.

Uwaga:
Promieniowanie podczerwone nie niesie wystarczającej informacji o barwie, dlatego kamery IP reagujące na to promieniowanie przełączają się w tryb czarno-biały. Nie w zielony lub czerwony jak w filmach sensacyjnych, tylko czarno biały. Zasięg reflektora jest zależny od rodzaju oświetlanych powierzchni i przedmiotów.  Jedne powierzchnie pochłaniają światło inne skutecznie odbijają, o czym warto pamiętać wybierając kamerę.

Podsumowanie

Aby skutecznie wybrać monitoring nocny trzeba porady specjalisty.
Znając monitorowany teren, na co kamera będzie patrzeć, jaki efekt ma osiągnąć będzie on w stanie dobrać najwłaściwszą. Często najwłaściwszą drogą jest dokupienie zewnętrznego oświetlacza IR który skutecznie oświetli monitorowany teren.

Ludzkie oko, a oświetlenie podczerwieni

Ludzkie oko widzi promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie długości fali od 380 do 780 nm.
Kamery IP oprócz światła widzialnego potrafią rejestrować światło w zakresie podczerwienie o długości fali do około 970 nm. Oświetlenie podczerwieni generuje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, tj. fale o długości 700-1000 nm. Wraz ze wzrostem długości fali, światło żarzącego się reflektora jest mniej widoczne dla ludzkiego oka. Reflektory podczerwieni posiadają wbudowane filtry: 750 nm. (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm. ( „efekt matowy” – prawie niewidoczny dla oka), 940 nm. (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego).

Słownik pojęć

IR – Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm

Kamery z diodami IR LED – kamery służące do podglądu nocnego

Kamery z diodami IR LED oraz z filtrem IR-CUT – kamery do obserwacji nocnej z dodatkowym filtrem IR Cut który automatycznie dostosowuje ilość światła czerwonego, a tym samym poprawia jakość widzianego obrazu w dzień i w nocy.

Kamery z mechanicznym filtrem IR-CUT – kamery poprawiające zarówno widok w dzień jak i w nocy. Dzięki temu, że w ciągu dnia kamera używa filtra podczerwieni, kolory są żywe i naturalne.
W nocy całkowite odsunięcie filtra podczerwieni powoduje zwiększenie czułości na światło podczerwone i lepszą widzialność.

Czujnik PIR (ang. Passive Infra Red – pasywny czujnik podczerwieni) – czujnik elektroniczny służący do wykrywania ruchu. Powszechnie stosowany w systemach alarmowych, systemach automatycznego załączania oświetlenia i wentylacji itp.  Wykrywanie ruchu opiera się na bardzo precyzyjnym pomiarze temperatury. Każda zmiana temperatury na wyższą jest traktowana jako ruch.
Pozwala na precyzyjne wykrywanie ruchu ludzi w nocy. Po wykryciu ruchu kamera zaczyna nagrywać obraz. Dzięki niemu możliwe ograniczenie ogromnej liczby zajętego miejsca przez filmy – np. wystarczy włożyć w kamerę kartę SD.

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości firmy AirLive.