Samsung rozpoczyna masową produkcję niezwykle szybkich i energooszczędnych układów pamięci PCIe SSD dla nowoczesnych notebooków 9

Firma Samsung potwierdziła dzisiaj rozpoczęcie masowej produkcji wysokowydajnych, energooszczędnych układów pamięci PCIe SSD — SM951 przeznaczonych do użytku w ultracienkich notebookach i stacjach roboczych.

Dysk SM951, który obsługuje zarówno interfejs PCIe 3.0, jak i PCIe 2.0, może poszczycić się znakomitymi parametrami. W związku ze swoim przeznaczeniem do użytku w najnowszych ultracienkich notebookach zapewnia prędkość odczytu sekwencyjnego wynoszącą 1600 MB/s (megabajtów na sekundę) oraz prędkość zapisu sekwencyjnego wynoszącą 1350 MB/s w oparciu o interfejs PCIe 2.0. Poziom wydajności dysku pozwala na około trzy razy szybszą pracę w porównaniu z najnowszym dyskiem półprzewodnikowym z interfejsem SATA oraz na pracę szybszą o około 30% w porównaniu z jego poprzednikiem — dyskiem XP941 firmy Samsung. Ponadto nowe prędkości losowego odczytu i zapisu dla dysków SSD osiągają odpowiednio do 130 000 i 85 000 IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę).

sm951_01

W przypadku ultracienkich notebooków i stacji roboczych, które mają korzystać z interfejsu PCIe 3.0, dysk SM951 może dokonywać odczytu i zapisu sekwencyjnego z prędkościami wynoszącymi odpowiednio 2150 MB/s oraz 1550 MB/s, co umożliwi około cztery razy szybszy odczyt sekwencyjny w porównaniu z obecnymi na rynku dyskami SSD opartymi na interfejsie SATA. Dzięki interfejsowi PCIe 3.0 dysk jest znacznie bardziej energooszczędny, zużywając jedynie około 450 MB/s na jeden wat w przypadku sekwencyjnego odczytu oraz 250 MB/s na jeden wat w przypadku sekwencyjnego zapisu, co oznacza ponad 50-procentową poprawę wydajności na jeden wat w porównaniu z wydajnością osiąganą przez dysk XP941.

Ponadto dysk SM951 to pierwszy dysk półprzewodnikowy, w którym zastosowano energooszczędny tryb czuwania L1.2 (umożliwiający wyłączenie wszystkich obwodów o wysokiej prędkości, kiedy komputer znajduje się w stanie uśpienia lub hibernacji), zgodnie z definicją opracowaną przez PCI-SIG (organem opracowującym standardy PCIe). Dzięki wprowadzeniu poziomu L1.2 dla trybu czuwania ilość energii zużywanej przez dysk SM951 znacznie się obniżyła — do poniżej 2 mW, co stanowi spadek o 97% w porównaniu z 50 mW zużywanymi podczas stosowania trybu L1.

Dysk SM951 firmy Samsung zostanie wprowadzony na rynek w formacie M.2 (80 mm x 22 mm), który jest siedem razy mniejszy od 2,5-calowego dysku SSD.  Co więcej, waży około sześć gramów. Niewielkie rozmiary dysku doskonale współgrają z wielkością notebooków, pozwalając na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na inne komponenty, w tym akumulator. Linia produktowa dysków SM951 obejmuje dyski półprzewodnikowe o pojemnościach 512, 256 oraz 128 GB.

Samsung będzie także pracować nad szybkim wprowadzeniem na rynek układów pamięci PCIe SSD nowej generacji obsługujących interfejs NVMe (Non-Volatile Memory Express), co zapewni dalszy wzrost wydajności.

 • zen

  Ohhh, czekam z wymianą laptopa do czasów aż te dyski będą dostępne standardowo instalowane w lapkach. Ehhh pewnie poczekam z 5 lat, ale moim zdaniem warto. To będzie skok prędkościowy do przodu. Wreszcie RZECZYWIŚCIE coś wpłynie na prędkość kompa, bo to mydlenie oczu przez Intela gdzie procesor nowej generacji jest o 2% szybszy już mnie mierzi.

 • 2% szybszy, a przy tym konieczna jest wymiana podstawki, przy każdych 2% do przodu ; ) Jest to już nudne…

  Stare twardziele jeszcze na bardzo, bardzo długi czas pozostaną podstawą – nawet w laptopach. Prosty powód: przeciętny użytkownik prędkość komputera rozumie tylko poprzez wyrażenie jej w ilości gigaherców, rdzeni procesora i gigabajtów dysku oraz RAM. A to się nie zmieni zbyt szybko…

 • zen

  Niby tak, ale ilość GB w dyskach SSD też szybko rośnie ostatnimi czasy. Sądzę, że za 5 lat już w średniej klasy laptopach SSD będzie standardem.

 • Obyś miał rację. W sumie nie do końca rozumiem, czemu producenci SSD nie mieli jeszcze ani jednej (chyba nie mieli?) kampanii reklamowej przemawiającej do typowego laika.
  Jakbym robił SSD, to byłby to mój priorytet ;)

 • Dokładnie. Wymiana twardziela na SSD w laptopie za ok 1500 zł niesamowicie go przyspiesza, a do starego HDD można kupić kontroler na USB 3.0 za parę złotych i używać jako dysk przenośny (ja tak robię).

 • Damian

  Mi ostatnio w serwisie komputerowym w Częstochowie http://serwiskomputerowyczestochowa.pl/ wymieniali na dysk ssd i jestem pod wrażeniem zmian w szybkości działania laptopa!

 • Akurat wymiana dysku to prosta robota. Wystarczy wyjąć stary i wsadzić nowy lub dokupić adapter, więc nie wiem po co zanosić takie proste rzeczy do serwisu.

 • lecz nie każdy ma czas lub życzenie zajmować się takimi detalami ż życia własnego komputera wziętymi. Wymiana dysku to jedno. Potem dochodzi kwestia migracji systemu lub instalowania na świeżo. Pozdrawiam

 • W zasadzie każdy sprzęt zyskuje drugą młodość – równie dobrze może to być laptop za 500 złotych. Minimum spełnionych warunków to przynajmniej dwurdzeniowy procesor do jakiś youtubów :) a responsywność systemu operacyjnego to niebo a ziemia.
  Pozdrawiam i zapraszam na FB https://pl-pl.facebook.com/ipsumkomp/