Modyfikacje systemów Windows

Systemów z rodziny Windows nie trzeba nikomu przedstawiać, coraz częściej przygodę z nimi zaczynają już informatycy w pieluchach. W Internecie znajduje się cała masa modyfikacji Winzgroz za pomocą programów: nLite dla XP, vLite dla Visty, oraz RT7Lite dla 7. Pewnie wielu z was myśli: „u diabła jakie modyfikacje?”, „A niby po co to komu?” Odpowiedź jest prosta – optymalizacja proszę państwa, droga młodzieży, kochane dzieci. Z takich systemów usunięto masę niepotrzebnych sterowników, języków, dodatków i innych pierdół. Co powiecie na Windows 7 na 512 MB ramu??

W tym artykule chciał bym się skupić na 2 modyfikacjach, pierwsza z nich… Windows MX, modyfikacja Windows XP, oraz Windows Vista Ultra Speed, modyfikacja Windows Vista.

Sprzęt do testu niezbyt szybki:

  • Athlon XP 1700+
  • DFI AD73 PRO
  • RAM 512 MB
  • Radeon 9550, 128 MB

Windows MX

Instalacja

Na pierwszy ogień poszedł Windows MX, wkładam płytkę… bootuje, ukazała się przede mną (na monitorze w który byłem wpatrzony) normalna instalacja. Najpierw format dysku itd. Mile zaskoczył mnie napis: Od tej chwili instalacja jest w pełni zautomatyzowana, zrób sobie kawę lub wyjdź na papierosa. No i poszedłem zrobić sobie herbatkę. Gdy wróciłem zdziwiła mnie plansza instalacyjna, kolorystyka czarno-pomarańczowa, nie była drażniąca czy ostra, ale miła dla oka. Instalacja zakończona powodzeniem.

Pierwszy start

Od razu spodobała mi się kolorystyka (wiem, czepiłem się wyglądu), oraz szybkość systemu. Zużycie ramu wynosiło jakieś 150 MB. System nie sprawił żadnych problemów z instalacją podzespołów, każdy sterownik zainstalował się prawidłowo. Funkcjonalnością nie różni się od zwykłej wersji Windowsa. Z systemu usunięto niepotrzebne użytkownikom domowym dodatki, usługi, narzędzia. Warto powiedzieć, że sam twórca zachęca do korzystania z programu msconfig, dzięki temu system będzie zawsze szybki.

Windows Vista Ultra Speed

Instalacja

Od samego początku miałem problem z tym systemem, pomimo nagrania z prędkością 8x, płyta miała problemy z wystartowaniem, potem wywalała błędy na samym początku instalacji, na szczęście dała się poskromić. Instalacja nie różni się znacząco od instalacji zwykłej wersji.

Pierwsze uruchomienie

No cóż, system działał sprawnie na 512 MB RAM, jednak był pozbawiony ogromnej (powtarzam ogromnej) ilości sterowników. Miałem problem z instalacją grafiki… 3 w nocy, idę spać. Rano następne podejście, chipset też nie chciał się zaktualizować, pomimo instalacji nie było go w systemie… wniosek – system do takich systemów nie może być stary (moja płyta główna 2000r).

Podsumowanie

Największym atutem jest szybkość obu systemów, jednak jeden z nich jest bardziej odchudzony, mam na myśli Vistę – instalka zmieściła się na płytce CD i tutaj uwaga,więcej nie znaczy lepiej. Gdybym miał lepszy sprzęt, myślę, ze Vista nie wypadła by tak źle. Wracając do MX – jest to świetny system, szybki, dobrze zoptymalizowany, nie sprawia problemów z instalacją sprzętku, mógłbym go polecić wszystkim z całego serca. Chcecie wiedzieć więcej… spróbujcie sami ;)

Systemy zainstalowane jedynie w celach testowych, nie zachęcamy nikogo do ich instalacji, oprogramowanie należy odinstalować w ciągu 24 godzin.