Samsung zaprezentował nowy dysk SSD 950 PRO 4

Firma Samsung Electronics Co., Ltd. poinformowała o wprowadzeniu dysku SSD Samsung 950 PRO, zaprojektowanego pod kątem wymagań konsumentów i firm wykorzystujących komputery i laptopy o wysokiej wydajności. Format M.2 oznacza, że użytkownicy ultracienkich notebooków i stacji roboczych mogą korzystać z pamięci masowych charakteryzujących się najwyższą trwałością, niezawodnością i energooszczędnością.

Samsung 950 PRO to pierwszy dysk SSD firmy Samsung dla użytkowników prywatnych wyposażony w kontroler Non-Volatile Memory Express (NVMe*). Dysk w formacie M.2 jest oparty na wertykalnej architekturze NAND (V‑NAND) i obsługuje interfejs Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) 3.0. Dzięki wprowadzeniu NVMe, pierwszego protokołu zoptymalizowanego pod kątem dysków SSD, użytkownicy Samsung 950 PRO będą mogli czerpać korzyści z lepszej wydajności oraz niższego zużycia energii przekładającego się na wydłużenie czasu działania baterii urządzenia oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji. Dysk jest idealnym rozwiązaniem dla profesjonalistów zajmujących się m.in. projektowaniem wspomaganym komputerowo (CAD), analizą danych i symulacjami inżynierskimi, którzy oczekują od swoich zaawansowanych komputerów osobistych i stacji roboczych bezkonkurencyjnej wydajności, wyższej przepustowości oraz niższej latencji. Kompaktowy format M.2 2280 zapewnia kompatybilność z najnowszymi komputerami stacjonarnymi i platformami mobilnymi wyposażonymi w gniazda i interfejsy M.2 PCIe.

ssd_950_pro_3

Samsung 950 PRO z interfejsem PCIe Gen.3 x4 i obsługą protokołu NVMe oferuje wyższą wydajność losowego i sekwencyjnego zapisu i odczytu danych w porównaniu z dyskami z interfejsem Serial Advanced Technology Attachment (SATA) wykorzystującymi starszy protokół Advanced Host Controller Interface (AHCI). Użytkownicy aplikacji, w których liczy się wysoka liczba operacji wejścia i wyjścia na sekundę (IOPS), zauważą nawet czterokrotną poprawę wydajności w porównaniu z tradycyjnymi dyskami SSD SATA.

Dysk 950 PRO będzie dostępny w wersjach o pojemności 512 i 256 gigabajtów (GB). Wersja 512 GB osiąga prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu danych odpowiednio do 2500 MB/s i 1500 MB/s. Podczas operacji odczytu losowego dysk pracuje w tempie do 300 000 IOPS, a operacje zapisu są realizowane z prędkością 110 000 IOPS. W dysku zastosowano drugą generację 32‑warstwowych kości Samsung MLC V-NAND 128 Gb z kontrolerem UBX i oprogramowaniem Magician.

ssd_950_pro_1

Konstrukcja dysku gwarantuje jego trwałość, pełne szyfrowanie AES z 256‑bitowym kluczem zapewnia bezpieczeństwo danych, a funkcja ochrony termicznej Dynamic Thermal Guard zabezpiecza urządzenie i dane w ekstremalnych temperaturach od 0 do 70 stopni Celsjusza. Dysk jest także odporny na wstrząsy fizyczne do 1500 G/0,5 ms oraz wibracje do 20 G.

Dyski są objęte 5‑letnią gwarancją ograniczoną do 200 terabajtów zapisanych ogółem (TBW) w przypadku wersji o pojemności 256 GB oraz 400 TBW dla wersji 512 GB. 950 PRO będzie dostępny od początku października 2015 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.samsung.com/950PRO.

 

* Non-Volatile Memory Express (w skrócie NVMe lub NVM Express) to zoptymalizowany, wysokowydajny, skalowalny standard kontrolera hosta z usprawnionym interfejsem rejestru i zestawem poleceń, zaprojektowany z myślą o systemach dla przedsiębiorstw i systemach klienckich wykorzystujących pamięci SSD PCIe.