Po co nam standardy W3C? 3

w3cTo pytanie mogą zadawać sobie początkujący webmasterzy, a co gorsza nawet zaawansowani. Wielu myśli, że skoro strona działa to jest wszystko ok i nie ma sensu poprawiać jej kod na zgodny z jakąś tam organizacją. W tym wpisie przekonujemy Was do zmiany nawyków ;)

Waga pliku

Pisząc prostą stronę w HTML bez użycia CSS dokument może ważyć nawet kilka MB. Standard XHTML (a zwłaszcza Strict) narzuca nam przeniesienie niektórych znaczników odpowiadających za wygląd do oddzielnego pliku CSS. Gdy porównamy wersje strony przed i po takiej zmianie zauważymy, że w dokumencie HTML jest większy porządek. Po takiej operacji zmiana jakiegoś elementu zajmie nam o wiele mniej czasu niż szukanie kawałka kodu do zmiany wśród chaosu, który panuje bez użycia CSS. Dzięki tak dużej zmianie wagi plików nie będziemy się martwić o nasz transfer miesięczny (plik stylów kaskadowych jest ładowany z serwera tylko raz) i miejsce na dysku.

Twoja strona zadziała wszędzie

Wbrew pozorom po przesiadce na XHTML Twoja strona zadziała wszędzie! Nie ważne czy to Opera, Firefox czy jakakolwiek inna (pomijam tutaj Internet Explorer oczywiście ;)). Twoja strona WWW na komórkę? Nie ma sprawy – modyfikujesz tylko CSS na uboższą grafikę. Taka witryna zostanie też poprawnie odczytana przez programy pomagające przeglądać Internet niewidomym i niepełnosprawnym. Kiedyś to nie było możliwe – dawniej ludzie budowali strony na tabelkach w których umieszczali grafiki, tekst, linki i inne rzeczy, a wszystko tworzyło istną zupę, w której trudno rozdzielić osobne elementy. Chcesz pomóc ludziom niepełnosprawnym w pokonaniu przeszkód współczesnego świata? Przesiądź się na XHTML już dziś.

Prestiż

Pomyśl o tym, o ile bardziej prestiżowa będzie Twoja strona gdy umieścisz na niej logo zgodności ze standardami W3C. Nawet jeśli nie, to czy nie warto poszerzać swojej znajomości webmasteringu i iść naprzód? Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam zamiaru robić stron w przestarzałym języku.