ThePortal CMS wkrótce z nową, odmienioną wersją! 1

O ThePortal CMS zrobiło się głośno w 2006 roku, kiedy to twórcy opublikowali pierwszą wersję polskiego cms’a. Zyskał on sympatię webmasterów, wszystko za sprawą prostoty instalacji i użytkowania. Osoby zainteresowane uruchomieniem własnej strony w oparciu o ThePortal nie byli “atakowani” polami: “host bazy, nazwa użytkownika bazy…” podczas instalacji.

Większość CMSów u większości osób, na tym etapie instalacji, musiało iść “na zwolnienie”, ponieważ jak się okazało serwer nie posiadał w pakiecie obsługi bazy danych MySQL. ThePortal był inny, przechowywał dane w plikach tekstowych

Mimo tego decydującego o popularności czynnika autorzy postanowili wydać nową wersję – ThePortal 2 – w oparciu o bazę danych MySQL. Mimo wielu sceptycznych opinii, które snuły się przez portale społecznościowe, i ta wersja przyciągnęła sporą liczbę użytkowników, a CMS został opisany w magazynie Linux+.

Asem w rękawie okazał się bardzo prosty mechanizm tworzenia nowych szablonów, dzięki któremu osoba z podstawową znajomością HTMLa mogła po uprzednim wspomożeniu sie materiałem wideo, wydanym przez autorów, stworzyć czy też dostosować własny szablon do ThePortal 2.

Momentem, w którym równowaga CMSa została zachwiana, był rok 2009. W planach autorów było stworzenie potężnej platformy do prowadzenia rozbudowanych portali jak i prostych stron internetowych. Zaawansowany system modułów, instalator oraz mini środowisko programistyczne miały dać początek “czegoś przełomowego”. Plany te jednak nie zostały zrealizowane z powodów konfliktu wewnątrz zespołowego. Tak o to ThePortal 3 został zaniechany.

Światełkiem w tunelu stał się wpis na oficjalnym profilu ThePortal CMS na Facebooku, który dał jasno do zrozumienia, że projekt “nie umarł”. Pojawiło się sporo domysłów i nadziei na coś zupełnie nowego. Nadzieja ta została podtrzymana, kiedy to ukazał się kolejny post informujący o rozpoczęciu prac nad nową wersją cms’a. Nosił on nazwę roboczą “Interfeo”. Szybko została jednak zdjęta i zamieniona na ThePortal 4.

ThePortal 4 szykuje naprawdę poważne zmiany, oczywiście na lepsze. Zastosowana autorska technologia Dynamic Layout, pozwala na zaawansowaną kontrolę nad informacjami prezentowanymi w Panelu Administracyjnym. Jest ona również dobrze przemyślana pod kątem programistów. Dostają oni możliwość rozszerzania funkcji cmsa dzięki specjalnemu API.