Elektronika, zamiast wstępu

Chyba wszyscy wiedzą, że bez elektroniki nie było by nas tu, a dokładniej w internecie, ale o tym w innym arcie będzie ;). Jak już pisałem bez elektroniki dzisiaj nie było by niczego. To dzięki niej wyciągamy w czasie wakacji zimne napoje/browary (prawidłowe zakreśl) z lodówki, możemy mieć szybki dostęp do informacji z telewizji, radia i oczywiście komputera,  przenosić się do wirtualnej rzeczywistości w grach (pamiętajcie, macie tylko jedno życie, nie skaczcie z okna).

Skąd się to wszystko wzięło, jak ludzie wpadli na takie rzeczy jak: komputer > podzespoły > płyta główna > układy scalone > procesory > tranzystory (starczy tego rozdrabiania)? Wszystko trwało bardzo, bardzo długo, encyklopedii nie będę tutaj przepisywał, chcesz wiedzieć więcej? Biegiem do biblioteki, albo lepiej do wiedzy elektronicznej.

Żeby powstał układ elektroniczny, wymagana jest współpraca wielu elementów, które będą produkować i modulować sygnały elektroniczne (jak ja lubię ten naukowy język). Tymi elementami są takie małe „pierdółki”, na pewno widziałeś dziwne koski na zielonych płytkach (obwodach drukowanych). Do tych podstawowych należą:

  • Rezystory – stawiają opór, mogą obniżać prąd i przy okazji napięcia (wiele zastosowań),
  • Kondensatory – gromadzenie ładunku, możliwość szybkiego oddania impulsu (NIE DOTYKAJ styków kondensatora jeśli jest naładowany, bo… boli.)
  • Tranzystory – takie jakby przełączniki zależne od sytuacji, wzmacniacze…
  • Diody– tego to jest już cała masa, nie dasz rady policzyć ile jest rodzajów i modeli, prostowanie, blokowanie, świecenie itp.

Było też sporo mądrych ludzi (dręczą was w koszmarach, lub będą jeśli się tym zainteresujecie), wymyślili ogrom zasad, twierdzeń, wzorów, jednostek… jednak chwała im za to, bez nich i bez ludzi ogarniających to piekło z elektroniki nie wyszło by nic. Podstawowymi jednostkami są:

  • 1V –  jednostka napięcia, był taki jeden co się prądu nie bał, Alessandro Volta się nazywał. (Wiem, wiem słaby ze mnie poeta).
  • 1A – jednostka natężenia, kolejny z grona siedzących cały czas w podziemiach.
  • 1Ω – jednostka rezystancji, wolny czas… oczywiście laboratorium
  • 1W – jednostka mocy nic innego, jak V x A = W

Na razie to same podstawy, a dociekliwi niech szukają, na pewno znajdą.